Oyuntrik.com © Gametrick Network
Son Eklenen Oyunlar Yüksek Puanlı Oyunlar Beğenilen Oyunlar Popüler Oyunlar

Strateji Oyunları

» Ana Sayfa > Strateji Oyunları > 1


 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23  »

Strateji Oyunları

Hepsi
Kale Savunması
RPG Rol Oynama
Strateji
RTS
Strateji sıra tabanlı
Ortaçağ
İşletme
Simülasyon

 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23  »Strateji Oyunları ve Temel Strateji Oyun Tipleri

Strateji oyunlarında (video ve masa strateji oyunları dahil) oyuncunun karar verme ve mevcut durumu sorgulayarak çözüm bulmaya çalışma çabası çok önemlidir. Bu tür karar verme durumlarının az derecede ve çok derecede görüldüğü çok oyun bulunmaktadır. Strateji oyunlarını diğer oyun türlerinden ayıran en önemli özellik şans faktörünün çok kısıtlı olmasıdır. Oyuncuların genelde çoğu eşit düzey bilgi ve şansa ait olarak oyuna başlarlar. Örneğin: Dama, Satranç, Çin Daması, Risk vb oyunlar.

Strateji kelimesi askeri tanımlardan gelmektedir ve bu kelimenin eşdeğeri genellikle "askeri taktik" olarak karşımıza çıkar. Genel tanımlanırsa Strateji oyunları çoğunlukla bilgisayarda bilgisayara karşı veya diğer oyunculara karşı oynanabilen, her türlü zihin yürütme faaliyetinin gerçekleştirilebildiği ve beyin jimnastiği yaptırma etkisine sahip bir oyun türüdür. .

Strateji Oyun Türleri:

Soyut Strateji Oyunları

Örnek oyunlar: Tavla, Stratego, Octiles

Simulasyon

Simülasyon oyunlarında bir oyun ya da bir olay, sanal ortamda gerçeğe benzer şekilde yansıtılarak oynanır. Örneğin, bilgisayarlar aracılığı ile hazırlanan bir uçuş kokpiti gerçek uçuş şartlarını uçağa binmeden pilota sunan ve mekanik tepkileri gerçeğe benzeyen bir simulasyondur. Simülasyonun geçtiği yere simülator denir. Böylece daha gerçekçi olarak bu oyunu oynama ve aynı zamanda eğitilme şansınız olacaktır. Simülasyon oyunlarında da gerçek veriler ve fizik kurallarına uyarak oyunu oynayabilirsiniz.

Savaş Strateji Oyunları

Savaş strateji oyunlarında genellikle ya belli görevleri kapsayan kampanyalar (campaigns) ya da savaşın tümünü oynarsınız. Bu oyunlarda strateji ve taktik tamamen sizin tarafınızdan belirlenir. Simulasyon oyunlarındaki gibi fizik kuralları bazen gerçeklik düzeyinde olabileceği gibi genellikle daha çok kısıtlanmıştır. Risk (Gizli hedef) Axis and Allies ve Diplomacy bu türün en çok bilinen tarzlarındandır.

Stratejik Video Oyunları

Bu tür strateji oyunlarında gerçek zamanlı ve sıra tabanlı olarak çeşitli savaş oyunlarına katılırsınız. Age of Empires, Command & Conquer, StarCraft ve Total War tarzı oyunlarda Real-Time yani gerçek zamanlı olarak oynarken kararları kısa sürede vermek ve taktikleri hızlı bir şekilde uygulamak durumdasınızdır. Civilization gibi sıra tabanlı oyunlarda ise hamlelerinizi yapıp taktik komutlarınız ve savaşlarınızı bitirdikten sonra sıra karşınızdaki oyuncuya geçer ve sıra ile oynarsınız.

Strateji oyunları fikir ve esnekli açısından oyuncuya özgürlük tanımaktadır. Bazı tycoon oyun tipleri de Strateji oyunu kapsamına girmektedir (Örneğin: Railroad Tycoon). Strateji oyunları genellikle kısa sürmeyen bazen günlerce süren uzun soluklu oyunlardır. Zeka gelişimi ve pratik kararlar verme açısından çok faydalı oyunlardır.

 

More Strateji Oyunları: Savaşçı Tanklar, Kale komutanı, Savaşçı Robin Hood, Goliaths saltanatı, .

 

Strateji Oyunları

Oyuntrik - Keyifle oynayabileceginiz online oyun sitesi. Oyun Stratejini belirle ve kazanmak için gerekeni yap. En yeni ve ücretsiz strateji oyunları için tıklayın.
 

 

Ana Sayfa | Privacy Policy
Copyright © 2008 - Oyuntrik